چطور اسیر کلاهبرداری در سایت دیوار و نشویم و چگونه شکایت کنیم؟

شنیدن فایل صوتی

متأسفانه هر روز بر تعداد اشخاص شیاد در فضای مجازی اضافه می‌شود. سایت دیوار با تمام مزایا و خوبی‌هایی که دارد یک محیط باز و بسیار مناسب برای جولان دادن این دسته از افراد است. شخص کلاهبردار انواع روش‌ها را امتحان می‌کند و خود را در این زمینه کاملاً به‌روز نگه می‌دارد. شما نیز برای اینکه در دام کلاهبرداران اینترنتی نیفتید باید از ماجرای کلاهبرداری سایت دیوار و سایر سایت‌های اینترنتی باخبر باشید تا با آگاهی بیشتری در این محیط‌ها به خرید و فروش اقدام کنید. ما در این مقاله نحوه شکایت از کلاهبرداری در دیوار را نیز به شما آموزش می‌دهیم تا در صورت نیاز بتوانید موضوع را به صورت قانونی پیگیری کنید. با ما همراه باشید.

روش‌های کلاهبرداری جدید در دیوار

متاسفانه آنقدر روش‌های انجام کارهای خلاف و سو استفاده زیاد و به‌روز شده است که آدم باور نمی‌کند چگونه چنین ایده‌هایی به ذهن افراد مجرم می‌رسد. از جمله روش‌های کلاهبرداری جدید در دیوار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- جعل اطلاعات کارت فروشنده توسط مشتری

یک کلاهبرداری جدید در دیوار این است که شخص کلاهبردار اطلاعات کارت فروشنده را به جای کارت خود منتشر می‌کند. اما چگونه به این اطلاعات دست پیدا می‌کند؟

فرض کنید شخص الف قصد دارد یک صندلی را در دیوار به فروش برساند. شخص کلاهبردار با او تماس می‌گیرد و با این عنوان که خریدار صندلی است، درخواست شماره کارت می‌کند تا مبلغ موردنظر را به حساب فروشنده بریزد.

در مرحله بعدی شخص کلاهبردار اقدام به انتشار آگهی جعلی یک جنس به همان مبلغ را می‌کند. شخص ب با کلاهبردار تماس می‌گیرد و از او درخواست شماره کارت و اطلاعات حساب می‌کند. سپس شخص کلاهبردار اطلاعات کارت شخص الف را به او می‌دهد. شخص ب پول را به حساب می‌ریزد و رسید را برای شخص کلاهبردار ارسال می‌کند. سپس کلاهبردار به الف می‌گوید که این مبلغ را او به کارت الف ریخته است و فروشنده که پول را دریافت کرده کالا را برای شخص کلاهبردار می‌فرستد

۲- درخواست بیعانه جهت رزرو کالا

اکثر کلاهبرداری‌های سایت دیوار به این صورت است که اشخاص یک آگهی دروغین می‌سازند و هنگامی که با آن‌ها تماس می‌گیرید جهت رزرو کالا از شما درخواست پول می‌کنند. پس از آنکه پول به حساب آن‌ها ریخته شد دیگر به تماس‌های شما پاسخ نمی‌دهند. در این روش کلاهبردار شما را ترغیب به واریز پول به حسابش می‌کند. او می‌گوید که مال خواهان زیادی دارد و احتمالاً تا نیم ساعت دیگر مال به فروش می‌رسد.

در این روش معمولاً کالا با قیمتی بسیار مناسب برای فروش گذاشته شده و تصویری که انتخاب شده نیز متعلق به یک کالای با کیفیت و تمیز است که با توجه به قیمت درج شده بسیار وسوسه‌انگیز می‌شود.

۳- فروش لوازم سرقتی در سایت دیوار

متأسفانه بسیاری از سارقین در لباس فروشنده اقدام به فروش کالاهای سرقت شده در سایت و اپلیکیشن دیوار می‌کنند.

۴- غش در معامله

شخص کلاهبردار عکس‌هایی دروغین از یک کالا را در دیوار قرار می‌دهد و در نهایت شما چیزی مخالف با آن عکس دریافت می‌کنید. کالایی بسیار بی‌کیفیت‌تر نسبت به آنچه در عکس بوده است.

۵- استفاده از چک بلامحل

در معاملات آنلاین به هیچ عنوان چک قبول نکنید. در معاملات حضوری استفاده از چک مشکلات بسیاری دارد چه برسد که بخواهید از کسی چک قبول کنید که اصلاً او را نمی‌شناسید. بنابراین در هنگام ملاقات حضوری از شخص بخواهید همان لحظه پول را به حساب شما کارت به کارت کند.

۶- شخص کلاهبردار خود را به عنوان کارشناس خودرو جا می‌زند

در این ترفند شخص کلاهبردار خودش را کارشناس اتومبیل معرفی می‌کند و تمام عیوب و نقص‌های مربوط به ماشین را انکار می‌کند و می‌گوید ماشین برای فروش سالم است. در حالی که این کلاهبردار از دوستان یا خویشاوندان فروشنده است و سعی دارد ماشین معیوب را به قیمت ماشین سالم به شما بفروشد.

۷- کلاهبردار خود را فروشنده معرفی می‌کند

در این روش شخص فروشنده، کالا را به پیک می‌دهد و به پیک تأکید می‌کند که تا مبلغ را نگرفته جنس را به مشتری ندهد. در بین راه کلاهبردار -که در اینجا خریدار است- با فروشنده تماس می‌گیرد و از او شماره تماس پیک را می‌خواهد، سپس از شماره‌ای دیگر با پیک تماس می‌گیرد و به او می‌گوید که از طرف فروشنده تماس گرفته و خریدار کل مبلغ را به حساب او واریز کرده و جنس به مشتری داده شود.

۸- عوض کردن جنس مرغوب با جنس معیوب

کلاهبردار یک کالای مرغوب را خریداری می‌کند سپس به فروشنده می‌گوید که می‌خواهد کالا را پس دهد. درست حدس زدید؛ کلاهبردار جنسی معیوب برای فروشنده پس می‌فرستد.

۹- واریز مبلغ از درگاه جعلی بانک

در این روش، کلاهبردار مبلغی را از طریق یکی از درگاه‌های جعلی به حساب فروشنده واریز می‌کند و رسید را برای فروشنده می‌فرستد. اگر شما اس ام اس بانکتان فعال نباشد یا موجودی حساب خود را بررسی نکنید به دام این شیادان خواهید افتاد.

بنابراین همان طور که بارها سایت دیوار تأکید کرده است، تمامی خریدها را حضوری انجام دهید. جنسی که می‌خواهید بخرید به دقت بررسی کنید تا معیوب نباشد تا اسیر کلک‌های کلاهبرداران نشوید و کاملاً هوشیارانه معامله کنید.

نحوه شکایت از کلاهبرداری سایت دیوار

سایت دیوار انجام تجارت را بسیار ساده و به توسعه آن کمک شایانی کرده است. همان‌طور که می‌دانید سرعت در تجارت یکی از اصول مهم به شمار می‌رود و سایت دیوار به خوبی توانسته در این امر موفق عمل کند، اما افراد فرصت طلب همیشه در کمین‌ هستند و همان‌طور که دیدیم کلاهبرداری در سایت دیوار هر روز رو به افزایش است و هر روز اتفاقات جدیدی در این سایت رخ می‌دهد. اگر قربانی کلاهبرداری در سایت دیوار شده‌اید، باید بدانید نحوه شکایت از سایت دیوار چگونه است.

برای پیگیری کلاهبرداری در دیوار راه‌های مختلفی وجود دارد. ما در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

پیگیری کیفری

برای هر نوع شکایت کیفری مراجعه به دادسرا امری الزامی است. در جرائم اینترنتی می‌توانید به دادسرای محل سکونت خود نیز مراجعه کنید.

پیگیری حقوقی

برای پیگیری حقوقی باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و در آنجا طرح دعوا کنید. اگر ارزش مال کمتر از بیست میلیون تومان باشد، مرجع حل اختلاف، شورای حل اختلاف خواهد بود.

باید خاطرنشان کرد که می‌توانید هم دعوای حقوقی و هم دعوای کیفری مطرح کنید.

هنگامی که جرمی رخ داده باشد، برای طرح دعوای کیفری باید به دادسرا مراجعه کنید. در دادسرا تحقیقات مقدماتی انجام می‌پذیرد و اگر جرم ثابت شد، دادستان با صدور کیفرخواست متهم را در دادگاه تعقیب می‌کند. سپس دادگاه اقدام به مجازات مجرم می‌کند. مجازات یک مجرم می‌تواند جزای نقدی، حبس و … باشد.

در دعوای حقوقی مجازات جایگاهی ندارد. بلکه تخلفی مدنی روی داده است. ضمانت اجراها در دعوای حقوقی می‌تواند بازگرداندن وضعیت به حالت قبل، یا پرداخت معادل قیمت مال یا پس دادن مال و … باشد.

برای طرح دعوا به مدارک زیر نیاز دارید:

  • اطلاعات فروشنده
  • فیش یا رسید کارت به کارت به حساب فروشنده
  • عکس آگهی
  • عکس یا پرینت از چت با فروشنده
  • فاکتور مورد معامله

 

جمع بندی

کلاهبرداری در همه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی اتفاق می‌افتد و سایت دیوار هم متأسفانه بستری مناسب برای کلاهبرداری‌های بی‌شماری شده است. تنها راه مقابله با این افراد بالا بردن سطح آگاهی افراد جامعه است.

هول نشدن در انجام معامله، صبوری، دقت، مشورت با افراد خبره، معامله حضوری و … از جمله ترفندهایی است که می‌تواند به شما در انجام معامله‌ای سالم کمک شایانی کند.

بسترهایی نظیر دیوار، تلگرام و اینستاگرام انقلابی بزرگ در دنیای تجارت آنلاین به وجود آوردند و بهتر است با اعتمادسازی در آن‌ها زمینه رشد هرچه بیشتر ابزارهای آنلاین که برای راحتی زندگی ماست فراهم گردد.

 

سرویس و اپلیکیشن تضمین شو، راه حلی است برای حل مشکل بالا

اطلاعات بیشتر

پست های مشابه


نظرات

شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهی بنویسید