حل اختلاف فریلنسر کارفرما
حل چالش‌های مالی بین فریلنسر و کارفرما با یک راهکار ساده

فایل صوتی مقاله

استقبال از سبک زندگی فریلنسری و انجام کارها به صورت دورکاری روز به روز در حال افزایش است و از سمت دیگر کارفرمایان نیز به دلایل مختلف از همکاری با فریلنسرها استقبال می‌کنند. اما در این این چالش‌های زیادی وجود دارد که آنها را دچار مشکل می‌کند. و البته یه راهکار!

با توجه به افزایش روزافزون نیروهای کار که هر کدام مهارت و تخصص‌های مختلفی دارند و از سوی دیگر با توجه به کمبود فرصت‌های شغلی ثابت، انجام پروژه‌های متنوع به صورت فریلنسری و دورکاری رشد چشمگیری داشته است. ضمن اینکه خیلی‌ها بنا به دلایلی که برای خودشان قانع‌کننده است، تمایلی به کارمندی ندارند و به دنبال این هستند که زندگی منعطفی را تجربه کنند.

از سوی دیگر کارفرمایان نیز از این وضعیت استقبال می‌کنند؛ چراکه بزرگ کردن تیم از داخل با توجه به تخصیص منابع، کمبود فضا و تجهیزات کاری و سخت‌شدن مدیریت نیروی انسانی کار آسانی نیست. ضمن اینکه کارفرمایان می‌توانند بسته به پروژه‌هایی که دارند، کار خود را برون سپاری کنند و در این صورت نه‌تنها کارشان به بهترین شکل انجام می‌شود، بلکه در هزینه و زمان نیز صرفه‌جویی خواهند کرد.

اما این تمام ماجرا نیست و نباید تصور کنیم که خیلی راحت و آسان قرار است همه چیز به‌راحتی پیش برود. تعامل میان کارفرما و فریلنسرها با چالش‌های مختلفی همراه است که گاهی سرانجام خوشی در پی ندارد. معمولا اصلی‌ترین و بیشترین اختلافی که میان فریلنسرها و کارفرمایان پیش می‌آید مربوط به موضوعات مالی است.

دختر فریلنسر

دختر فریلنسر

کتاب رایگان فراگیری مهارت‌های فریلنسینگنکاتی در خصوص شروع سبک کاری فریلنسری

دانلود کتاب

چالش‌های مالی فریلنسرها و کارفرمایان

برخی از فریلنسرها از سرویس‌های واسطه برای پیدا کردن و انجام پروژه به صورت دورکاری استفاده می‌کنند. اما بسیاری از از فریلنسرها به دلایل مختلفی چون قیمت پایین، سختی دریافت پروژه، مشکل در دریافت قیمت واقعی و بالاتر پروژه و… خارج از پلتفرم‌های این‌چنینی کار می‌کنند. ضمن اینکه این شرایط برای کارفرمایان نیز به همین شکل است و بسیاری از آنها به‌صورت مستقیم از طریق شبکه‌های اجتماعی، دوستان و… به طور مستقیم با دورکارها وارد همکاری می‌شوند.

فریلنسرها تمام درآمدشان از پروژه‌هایی که دارند تأمین می‌شود و اگر پای درد و دل‌شان بنشینید، می‌بینید شرایط خیلی هم خوب نیست. بسیاری از افراد آزادکار حداقل روی 50 درصد درآمدشان حساب نمی‌کنند؛ چراکه بارها بسیاری از آنها مطرح کرده‌اند که بعد از تحویل پروژه از آنجایی که قراردادی با کارفرما نداشته‌اند نتوانسته‌اند دستمزد خود را بگیرند.

اما این تمام ماجرا نیست. یکی دیگر از مشکلات مربوط به زمانی است که کارفرما از پرداخت بیعانه امتناع می‌کند. زمانی که فریلنسر پیش پرداخت نمی‌گیرد همیشه استرس دارد و اگر بعد از تحویل پروژه نتواند پولی دریافت کند، درواقع هیچ دستمزدی نداشته است. در صورتی که اگر پیش‌پرداخت گرفته باشد، حداقل بخشی از پول را در اختیار دارد.

مشکل بعدی فریلنسرها زمانی است که کارفرما بعد از دریافت پروژه به هزار و یک دلیل روی آن مشکل می‌گذارد تا هزینه را نپردازد یا تخفیف خوبی بگیرد. یا اینکه مدعی می‌شود افراد دیگری با هزینه خیلی کمتر این کار را برایش انجام می‌دادند. البته که برخی کارفرمایان نیز بعد از دریافت پروژه که خیال‌شان راحت می‌شود، بدون توجه به قیمت توافق شده اولیه، خودشان تخفیفی را بدون هماهنگی با فریلنسر در نظر می‌گیرند. نباید از این موضوع غافل شویم که همه کارفرماها این‌گونه نیستند.

البته برخی مشکلات به سمت فریلنسرها برمی‌گردد. تعداد از آزادکاران بدون دریافت بیعانه کار را انجام داده و تحویل کارفرما می‌دهند. یا برای اینکه بتوانند به هر شکلی پروژه را بگیرند، کار را سریع شروع کرده و تحویل می‌دهند، بدون آنکه روی قیمتی توافق کنند و بیعانه بگیرند.

اما مشکل کارفرمایان زمانی بیشتر می‌شود که بارها برخی از آنها از این موضوع ناراحتند که فریلنسر بخشی از هزینه یا تمام آن را قبل، حین و بعد از تحویل پروژه دریافت کرده، ولی کار را کلا انجام نداده، پروژه دارای مشکل بوده یا حتی حاضر به برطرف کردن مشکلات نیست. ضمن اینکه گاهی اوقات فریلنسر بعد از گرفتن تمام هزینه دیگر پاسخگو نیست.

چون انجمنی برای فریلنسرها و آزادکاران وجود ندارد، بنابراین همچنان شاهد چنین چالش‌هایی هستیم، مگر اینکه راهکار مناسبی پیدا شود. از سوی دیگر چون بسیاری از پروژه‌های فریلنسری به صورت مستقیم بین فرد مجری و کارفرما انجام می‌شود، در نتیجه جایی نیست که طرفین بتوانند تاییدیه بدهند و بعد از رضایت نهایی هر دو طرف موضوعات مالی انجام گیرد. بنابراین گاهی شاهد شکایات متعدد، حضور در دادگاه یا ارائه بازخوردهای منفی در شبکه‌های مجازی هستیم.

 

سرویس و اپلیکیشن تضمین شو، راه حلی است برای حل مشکل بالا

اطلاعات بیشتر

پست های مشابه


نظرات

شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهی بنویسید