جدیدترین روش های کلاهبرداری اینستاگرامی؛ چطور از پیج متخلف شکایت کنیم؟

فایل صوتی مقاله:

با اینکه هنوز هم شاهد کلاهبرداری‌های پیامکی یا فیشینگ هستیم، اما به نظر می‌رسد جدیدترین روش کسب درآمد دیجیتالی به سمت پیج های اینستاگرامی کشیده شده است و کلاهبرداری اینستاگرامی هم رو به افزایش می‌رود. بعضی از مردم برای کسب درآمد از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند و برخی دیگر در همین فضا به کلاهبرداری می‌پردازند. اما ما مصرف‌کنندگان چطور می‌توانیم به یک پیج کاری در اینستاگرام اعتماد کنیم؟ اگر طعمه کلاهبردارها شدیم روش شکایت از پیج اینستاگرام چیست؟

حتی ممکن است ما قصد خرید از اینستاگرام را نداشته باشیم؛ اما مجرمان روش‌های متفاوتی برای کلاهبرداری دارند. پس اگر در اینستاگرام اکانت دارید –حتی اگر هرگز از هیچ پیج اینستاگرامی خرید نمی‌کنید- بهتر است حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا دچار پشیمانی نشوید؛ همان‌طور که گفتیم کلاهبرداران تنها با ایجاد پیج های فروشگاهی شما را طعمه قرار نمی‌دهند، بلکه روش‌های زیادی برای این کار دارند.

روش‌های مرسوم کلاهبرداری در اینستاگرام

همیشه برای اینکه در برخورد با محیط اطرافمان هوشیارتر باشیم و اسیر دست کلاهبرداران اینترنتی نشویم یا باید تجربه شخصی داشته باشیم یا تجارب دیگران را بشنویم و در جریان اتفاقاتی قرار بگیریم که احتمال دارد در هر محیطی رخ دهد.

در اینستاگرام نیز انواع متفاوتی از کلاهبرداری تاکنون رخ داده است که شاید در جاهای مختلف دیده باشید. ما هم در اینجا شما را از جدیدترین انواع روش‌های کلاهبرداری در اینستاگرام مطلع می‌کنیم:

۱- دریافت پول با ادعای انجام خدمات

یکی از معمول‌ترین پیج های کلاهبرداری اینستاگرام پیج هایی هستند که با ادعای انجام خدماتی برای مشتریان طراحی شده‌اند. در این روش فرد تبهکار پیجی طراحی می‌کند و تبلیغاتی راه می‌اندازد و فالوورهایی جمع می‌کند. ما هم از همه‌جا بی خبر با دیدن یک پیج که دیگر پیج ها تبلیغش را کرده‌اند و فالوورهای زیادی دارد اعتمادمان جلب می‌شود و پول را واریز می‌کنیم به امید اینکه در قبال پرداخت پول برایمان کاری انجام شود. غافل از اینکه بعد از پرداخت پول دیگر هیچ اثری از صاحب پیج نخواهد بود.

در یک گزارش کلاهبرداری در اینستاگرام فردی با طراحی یک پیج برای دریافت ویزا، اقدام به دریافت پول از مردم می‌کرد. شکایت‌هایی از کلاهبرداری در اینستاگرام نیز مربوط به پیج های پیش‌بینی مسابقات فوتبال و لاتاری ثبت شده‌اند.

۲- ساخت اکانت فیک شبیه اکانت دوستان شما

افرادی هم هستند که یک اکانت شبیه به اکانت فردی دیگر در اینستاگرام می‌سازند؛ مثلاً اگر اکانت شما aminehosseini باشد، اکانتی به نام aminehosseni می‌سازند. در نگاه اول تفاوت اصلاً مشخص نمی‌شود! فقط کافی است عکس اکانت اصلی را هم کپی و در پروفایل اکانت فیک استفاده کند تا شما حتی شک هم نکنید که این امین حسینی همان دوست شما نیست. سپس فرد کلاهبردار به فالوورهای امین حسینی در اینستاگرام می‌رود و برای آن‌ها درخواست می‌فرستند؛ اما هدف از این کارها چیست؟

این فرد با این فرضیه که اکنون دوست شماست و شما او را می‌شناسید برای تمام افرادی که فالو کرده پیامی مبنی بر اینکه نیاز به پول دارد می‌فرستد و مبلغ کمی درخواست می‌کند. متأسفانه عده زیادی از مردم به تفاوت نام دوستشان با نام صاحب حساب توجهی نمی‌کنند یا بهانه‌های دوستشان مبنی بر اینکه برای دوستش پول بفرستید و … را پذیرفته و مبلغ را واریز می‌کنند.

۳- ساخت پیج فیک شبیه پیج های پربازدید

این همان نمونه مثال قبل است؛ تنها تفاوت اینجاست که فرد متخلف پیجی مشابه یک پیج معتبر که فالوئرهای زیادی دارد طراحی می‌کند. برخی مشتریان تازه‌وارد و ناآشنا ممکن است این حقه را باور کنند و با تصور اینکه پیج تقلبی همان پیج معتبر و معروف است از آن خرید کرده و قبل از تحویل کالا، به حساب صاحب پیج پول واریز کند.

۴- ساخت اکانت فیک و برقراری روابط دوستانه و عاشقانه

برخی پیج های کلاهبرداری اینستاگرام پیج هایی کاملاً طبیعی‌اند با عکس‌هایی از یک فرد معمولی که البته همه این‌ها ساختگی‌اند. فرد کلاهبردار شروع به برقراری روابط دوستانه و عاشقانه با دیگران کرده و هرگاه فرصت را مناسب دید به بهانه بیماری پدر، هزینه سفر برای ملاقات با یکدیگر یا … از طعمه خود درخواست مبلغی پول می‌کند. این نوع کلاهبرداری را کت فیشینگ (catfishing) می‌گویند.

۵- پیج های فروش سیگنال

به‌تازگی با داغ شدن بازار بورس در کشور، برخی پیج ها با هدف جذب دانشجو برای کلاس‌های آموزش بورس یا جذب مشتری برای سبدگردانی اقدام به آموزش و پیش‌بینی بازار می‌کنند. در این میان برخی هم با عنوان فروش سیگنال‌های طلایی از متقاضیان مطالبه پول می‌کنند درحالی‌که یا سیگنال‌های ارائه شده ارزش خاصی ندارند یا هیچ سیگنالی به مشتریان ارائه نخواهد شد.

چه طور پیج های کلاهبرداری اینستاگرام را تشخیص دهیم؟

برای اینکه کمتر گرفتار پیج های کلاهبرداری اینستاگرام شوید بیش از هر چیز باید احتیاط کنید. به این منظور توجه به نکات زیر را توصیه می‌کنیم:

۱- نسبت به تست‌های رایگان مشکوک باشید

به تست‌های روانشناسی، سؤالاتی که سلیقه شما را می‌پرسند و تست‌های رایگان پاسخ ندهید. این سؤالات معمولاً برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد شما طراحی شده‌اند و حتی گاهی در بین سؤالات از شما خواسته می‌شود روی لینکی کلیک کنید که با این کار اطلاعات حساب بانکی‌تان دزدیده خواهد شد.

۲- روی هر لینک کوتاه شده‌ای کلیک نکنید

هنگام کلیک بر روی لینک‌های کوتاه شده بسیار دقت کنید؛ چراکه وقتی لینک کوتاه می‌شود مرجع آن مشخص نیست و ممکن است یک لینک کوتاه شده برای دزدی اطلاعات شخصی شما به اسم یک سایت معتبر قرار گرفته باشد.

۳- برای دریافت جایزه نباید هیچ وجهی پرداخت کنید

اگر کسی با شما تماس گرفت تحت این عنوان که برای وام یا جایزه برنده شده‌اید و برای دریافت آن باید مبلغی را (مثلاً به عنوان هزینه جا به جایی) پرداخت کنید، باید به کلاهبرداری اینترنتی مشکوک شوید.

۴- به پیج های فروش که نظرهایشان را بسته‌اند اعتماد نکنید

اگر یک پیج فروشگاهی در اینستاگرام نظرات زیر پست‌هایش را بسته باشد احتمالاً کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. یک صفحه فروشگاهی باید با مشتریان تعامل داشته باشد. مشتریان باید بتوانند نظراتشان را کامنت کنند. وقتی کامنت ها بسته باشد یعنی فروشنده از سرازیر شدن نظرات منفی یا برملا شدن کلاهبرداری‌اش هراس دارد.

۵- اطلاعات حساب کاربری خود را در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید

برخی کلاهبرداران در اینستاگرام ادعا می‌کنند از امنیت اینستاگرام هستند و از شما می‌خواهند اطلاعات حساب (مانند نام کاربری یا رمز ورود خود) را ارائه دهید.

۶- به این افراد اعتماد نکنید!

یک سری افراد ممکن است در دایرکت با شما ارتباط برقرار کنند و مکالمه را ادامه دهند؛

  • افرادی که از شما درخواست می‌کنند مکالمه خود را از اینستاگرام به محیط عمومی یا کمتر ایمن مانند ایمیل جداگانه منتقل کنید.
  • افرادی که ادعا می‌کنند دوست یا خویشاوندی دارند که می‌تواند به شما در حل مشکلتان کمک کند. کمی بعد از شما می‌خواهند در قبال کاری که قرار است برایتان انجام دهند به حسابشان مبلغی واریز کنید.
  • پیام‌هایی که به نظر می‌رسد از یک دوست یا شرکتی که می‌شناسید دریافت می‌شوند و از شما می‌خواهند روی لینکی مشکوک کلیک کنید.
نحوه شکایت از فروشگاه اینستاگرام

اگر به هر دلیلی پیشگیری‌هایی که آموزش دادیم را رعایت نکردید یا موفق به کشف علائم مشکوک نشدید و در دام افراد تبهکار گرفتار شدید می‌توانید موضوع را از طریق پلیس فتا یا مسئولین اینستاگرام پیگیری کنید.

۱- شکایت به پلیس فتا

با دو روش مراجعه حضوری و طرح شکایت آنلاین می‌توانید از تخلفات اینترنتی اینستاگرام نزد پلیس فتا شکایت کنید.

– روش حضوری
در روش حضوری ابتدا باید به دادسرای جرائم رایانه‌ای مراجعه کنید و پس از تکمیل شکوائیه، دادسرا برای رسیدگی تخصصی موضوع را به پلیس فتا محول خواهد کرد.

– روش گزارش آنلاین
برای پیگیری کلاهبرداری ابتدا به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنید و در تب خدمات الکترونیکی به قسمت ثبت گزارش مردمی بروید تا به صفحه مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا هدایت شوید. در این صفحه از شما خواسته می‌شود تا قبل از ثبت تخلف در سامانه «درگاه ورود متمرکز» ثبت‌نام کنید. بعد از ثبت‌نام می‌توانید در قسمت «گزارش تخلف شبکه اجتماعی» تخلفاتی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام رخ داده را گزارش دهید. سپس از پلیس فتا با شما تماس خواهند گرفت.

البته ناگفته نماند در هر حال باید در دادسرا نیز شکایت خود را مطرح کنید.

اگر از تخلف یا جرم رخداده در اینستاگرام اسکرین‌شات بگیرید حتی در صورت پاک شدن اکانت شخص مجرم نیز پلیس فتا قادر خواهد بود که جرم را پیگیری کند. البته اسکرین‌شات‌ها باید به تأیید افسر پلیس فتا یا کارشناسان رسمی دادگستری برسد.

۲- گزارش تخلف به اینستاگرام

اینستاگرام فرم‌هایی برای گزارش تخلفات و جرائم در نظر گرفته که با پر کردن آن‌ها می‌توانید اینستاگرام را در جریان قرار دهید. در صورتی که تخلف اثبات شود اینستاگرام می‌تواند یک اکانت را حتی برای همیشه بلاک کند.

همچنین بالای هر پست علامت سه نقطه دیده می‌شود که با کلیک روی آن، گزینه Report برای شما فعال می‌شود. اگر با تخلفی مواجه شدید می‌توانید گزینه ریپورت را انتخاب کنید. در این حالت اینستاگرام دلیل گزارش یا ریپورت آن پست را خواهد پرسید.

جمع بندی

اینستاگرام نیز مانند بقیه زوایای دنیای واقعی و مجازی از تخلفات تبهکاران در امان نمانده است. تاکنون گزارش‌های زیادی مبنی بر کلاهبرداری در اینستاگرام به دست پلیس رسیده و بعد از این نیز متوقف نخواهد شد. بهترین روش مقابله با پیج های کلاهبرداری اینستاگرام هوشیاری نسبت به روش‌های کلاهبرداری و پیشگیری با نکات گفته شده در این مقاله است؛ اما اگر باز هم اسیر دست کلاهبرداران اینترنتی شدید نگران نباشید؛ چراکه پلیس فتا و اینستاگرام روش‌هایی برای شکایت از پیج اینستاگرام در اختیار شما عزیزان قرار داده‌اند.

 

سرویس و اپلیکیشن تضمین شو، راه حلی است برای حل مشکل بالا

اطلاعات بیشتر

پست های مشابه


نظرات

شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهی بنویسید